Mieszkania Treningowe
Mieszkanie treningowe przeznaczone jest dla osoby pełnoletniej, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebuje wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, ale nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki, w szczególności dla osób z zaburzeniami psychicznymi, bezdomnych, opuszczających pieczę zastępczą w rozumieniu przepisów o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, okręgowy ośrodek wychowawczy, zakład poprawczy, schronisko dla nieletnich.
W mieszkaniu treningowym świadczy się usługi bytowe, pracę socjalną oraz naukę w obszarze rozwijania lub utrwalania niezależności, sprawności w zakresie samoobsługi, pełnienia ról społecznych w integracji ze społecznością lokalną, w celu umożliwienia prowadzenia niezależnego życia.
Wsparcie świadczone w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym nie stanowi zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób lub rodzin.
Przyznanie pomocy w formie pobytu w mieszkaniu treningowym następuje w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez Prezydenta Miasta Tarnobrzega, z upoważnienia którego działa Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinnie w Tarnobrzegu, na podstawie wniosku złożonego przez osobę zainteresowaną. Decyzja wydawana jest po dokonaniu ustaleń w formie kontraktu mieszkaniowego między podmiotem kierującym do mieszkania treningowego a osobą ubiegającą się o pobyt w tym mieszkaniu.
Kontrakt mieszkaniowy obejmuje: cel pobytu, okres pobytu, rodzaj i zakres świadczonego wsparcia, odpłatność osoby korzystającej ze wsparcia, uprawnienia osoby korzystającej ze wsparcia, sposób zgłaszania planowanej nieobecności, zobowiązanie do przestrzegania regulaminu pobytu w mieszkaniu treningowym, zasady i sposób realizacji programu usamodzielnienia, skutki nieprzestrzegania postanowień "kontraktu mieszkaniowego".
W Tarnobrzegu funkcjonuje 10 mieszkań treningowych:
- 1 mieszkanie treningowe – dla 2 osób;
- 1 mieszkanie treningowe – dla 2 osób;
- 8 mieszkań treningowych – dla 16 osób.
Decyzja o skierowaniu osoby do mieszkania treningowego określa: okres pobytu, odpłatność za pobyt i zobowiązanie do przestrzegania Regulaminu organizacji zasad pobytu w mieszkaniach treningowych, wprowadzonego Zarządzeniem Nr 20/2024 Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu. Dokładne zasady ustalania odpłatności za pobyt określa Uchwała nr LXVI/712/2022 Rady Miasta Tarnobrzega z dnia 30 listopada 2022 r. w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych.
Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 30 października 2023 r. w sprawie mieszkań treningowych i wspomaganych określa między innymi minimalne standardy usług świadczonych w mieszkaniach treningowych.
W ramach minimalnego standardu usług świadczonych w mieszkaniu treningowym zapewnia się usługi polegające na nauce rozwijania lub utrwalania umiejętności praktycznych, służących prowadzeniu niezależnego życia, w zakresie:
- samoobsługi;
- zaspokajania codziennych potrzeb życiowych, w tym przygotowywania posiłków;
- efektywnego zarządzania czasem;
- efektywnego zarządzania finansami;
- prowadzenia gospodarstwa domowego;
- załatwiania spraw osobistych i urzędowych;
- utrzymywania więzi rodzinnych;
- rozwiązywania konfliktów interpersonalnych i rozwijania autonomii decyzyjnej;
- uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej;
- poszukiwania pracy oraz utrzymania zatrudnienia.
W sprawie informacji dotyczących możliwości ubiegania się o skierowanie do mieszkania treningowego należy kontaktować się z
Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu ul. Kopernika 3 pok. 301, 15 856 76 51
(czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30.).